|چیدمان | فصلنامه تخصصی عکس و گرافیک |خبـری | آموزشی | اطلاع رسـانی | تحلیـلی | پـژوهشی |
چیدمان و اساتید مدعو دورۀ آموزش جامع عکاسی نوین شهری

آموزش به‌عنوان مهمترین خاستگاه رشد و پرورش هر شاخۀ هنری دارای جایگاه ویژه‌ای است. به هدف تأمین منابع جامع و جلوگیری از پراکندگی مطالب آموزشی و بررسی یک‌پارچۀ عکاسی شهری، به‌عنوان پر مخاطب‌ترین ژانر عکاسی مستند، محمدصالح صالحیان [دانشجوی کارشناسی‌ عکاسی] را بر آن داشت تا با همکاری محسن خیرخواه [مدیرمسئول آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی «خاک»] و حمایت‌های ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و حوزۀ هنری استان، دورۀ جامع عکاسی نوین شهری را به مدت پنج روز و با حضور هفت مدرس برجستۀ دانشگاه: اسماعیل عباسی، دکتر محمد ستاری، شهریار توکلی، رهام‌ شیراز، مهدی وثوق‌نیا، کیارنگ علایی، محسن بایرام‌نژاد در 15 عنوان نشست از شنبه 9 شهریور الی چهارشنبه ۱۳ شهریور در شهر یزد برگزار کند.

در ادامه این اتفاق مفید و اثر گذار که در شهر یزد رخداد، فصلنامه چیدمان نیز با برگزاری یک نشست کوتاه با اساتید نامبرده گفتگویی درخصوص عکاسی نوین شهری برگزار کرد:

 

 

 

 

این دوره آموزشی مفید متشکل از دو بخش: سخنرانی و بررسی آثار یک عکاس بود که در بخش بررسی آثار یک عکاس: شرکت کنندگان با ارسال عکس‌ها و انتخاب استاد راهنمای خود از بین مدرسین این دوره، به صورت خصوصی و رودررو به مشورت و نظر خواهی پرداختند.

بی‌شک انعکاس این رخداد در ایران از رسالت‌های فصلنامه چیدمان است که سبب شد از حضور اساتید و بزرگواران بهره ببریم و همچنین شنیدن پیشنهادات و نظرات حرفه‌ای در مورد شمارۀ نخست چیدمان سبب خرسندی و استفادۀ کاربردی فصلنامه خواهد بود.

چیدمان: نظر شما در مورد فصلنامۀ چیدمان چیست؟

شهریار توکلی: اگر مطالب بومی باشد خیلی خواندنی‌تر و جدیدتر خواهد بود تا اینکه آن‌ها بخواهند آراء متفکران غربی را دوباره تکرار کنند و بعد چیزهایی را به آن اضافه کنند و نظر مختصری در آخر بدهند. حتی اگر اظهار نظرهایشان مختصر و یا اشتباه و احساسی و شخصی باشد همۀ اینها ارجح است تا یک مقالۀ ترجمه‌ای. در فصلنامه 2مقالۀ صرفاً ترجمه داشتید که آن‌ها خوب است و سرجای خود بماند مقالات صرفاً ترجمه را متوجه می‌شوم ولی مقالات تألیفی که رنگ و بوی ترجمه دارد این به‌نظر من یک خورده‌ای ناخوشایند است. بخش مربوط به معرفی عکاس پیشکسوت یزد خیلی خوب بود هرچند که از آثار آن عکاس عکسی چاپ نشده بود.

چیدمان: این شماره قرار است عکس ایشان را در بخش چیدمان گالری لحاظ کنیم.

شهریار توکلی: قطع مجله هم به‌نظرم آمد که می‌تواند مقداری جمع و جورتر باشد یعنی شاید نیاز نباشد که اینقدر بزرگ باشد اما گرافیک خیلی‌خوب و شسته‌ای دارد. کلاً مجله پذیرفتنی است، حالا آدم یک خورده اظهار نظرهای کوچکی راجع به آن می‌کند. مبحث معرفی خانوادۀ وزیری[چیدمان گالری]‌ خیلی‌خوب بود. بخش پولارید را متوجه نشدم که بر چه اساسی انتخاب شده چون این نمایشگاه در تهران برگزار شده است.

چیدمان: کاملاً درست است؛ البته ما نخواستیم که همۀ اینها فقط یزدی باشد و هیأت تحریریه بخش عظیمی‌شان در یزد نیستند و کشوری فکر کردیم هم به مؤلفین، هم هیأت تحریریه و هم گسترۀ دریافت، در فصلنامه تلاش خواهد شد که بخشی از آن به فرهنگ و هنر یزد اختصاص داده شود مثلاً معرفی پیشکسوتان هست و با یک زاویۀ دید دیگری یزد را نشان دهیم.

شهریار توکلی: حالا که سطح کشوری کار می‌کنید بهتر است توی وبلاگ‌ها بگردید و آدم‌هایی که دست به قلم هستند و مستعد هستند از آن‌ها دعوت کنید که بیایند و بنویسند. حتماً می‌توانید آدم‌هایی پیدا کنید که خوش‌قلم باشند و کمک کنند چیزهای تألیفی را بنویسند، این‌ها مجله را زنده می‌کند و یک مقدار از حالت غربی و آن چیزی که ما از آن فاصله داریم، بیرون می‌آورد و کار را مقداری ملموس‌تر می‌کند. حتماً فراخوانی در فصلنامه‌ چاپ کنید نه به‌عنوان مقاله که چاپ شود به‌عنوان نمونه کار که مقالات در آرشیو فصلنامه باشد و بعد با توجه به فراخور موضوع از دوستان بخواهید که مقاله ارائه دهند.

ما را در جریان شماره‌های بعدی فصلنامه قرار دهید. و امیدوارم که فصلنامۀ شما برقرار بماند حتی اگر یک شرایط سختی پیش بیاید کماکان که برای همۀ ما پیش آمده آن را رها نکنید و سعی کنید آن شرایط را پشت سر بگذارید و از بین نرود.

آقای وثوق‌نیا: من شخصاً خیلی دلم می‌سوزد که یک کاری را درست بررسی نکنم و در مورد آن صحبت کنم و اکنون هم در خصوص فصلنامۀ شما وضعیت چنین است و چون فصلنامه را نخوانده‌ام و اعتقاد دارم که اگر بخواهیم گپی یا گفتگویی با هم داشته باشیم باید حتماً فصلنامه را خوانده باشیم و براساس تجربیاتمان (خود من 5 سال در مجلۀ عکس کار کرده‌ام) و اسماعیل عباسی (به‌عنوان پدر نشریات نوین عکاسی) ضعف‌ها و قوت‌هایی که فکر می‌کنیم در ارتباط با کار هست را خیلی کاربردی در اختیار شما بگذاریم.

اساتید و هنرمندان شرکت‌کننده در این نشست 5 روزه در گفتگویی صمیمی که در دفتر فصلنامۀ چیدمان روز دوشنبه 11 شهریورماه برگزار شد، حضور بهم رسانیدند و فصلنامه امیدوار است که دیدگاه‌ها و نظرات دوستان را در شماره‌های بعدی منعکس کند.